glocal-art

Nevladina organizacija "Kultura, mediji i edukacija" - ARTHEA

Dan Europe obilježen je ove godine u Slavonskom Brodu na glavnom gradskom trgu prigodnim interkulturnim performansom.  Zahvaljujući agilnosti i inventivnosti udruge „Kultura-mediji i edukacija – Arthea“ (posebno njezinoj predsjednici dr. sc. Vesni Srnić) dobro organizirano obilježavanje dana Europe u formi performansa koji je započeo nešto prije 12 sati, a u potpunosti završio oko 12,45 predstavljalo je impresivan događaj.

Dva paralelna zbivanja na udaljenosti od pedesetak metara privukla su pozornost prisutnog građanstva, posebno mladih. Izvedba Wang Qian, koju bih definirao kao manifestaciju jedinstva duhovnoga i tjelesnoga, izražavanje duha kroz pokret i ples, meni je osobno ponudila jedan čaroban doživljaj: da li stoga što sam prvi puta u životu imao prigodu uživo prisustvovati predstavljanju tradicionalnog kineskog plesa (koji, dakako, nije tek ples, kao što je već naznačeno), da li zbog umjetničke snage kojom je Wang Qian izvela svoju predstavu, da li zbog cjeline koju su oblikovali lijep proljetni dan, postmodernizmom i kičem nenarušena arhitektura Trga Ivane Brlić Mažuranić i umjetnica – to u konačnici nije važno. Drugi dio izvedbe Wang Qian bio je posvećen edukaciji: dvije lokalne aktivistice uspješno su je, uz njezino stručno vodstvo, pokušavale oponašati svojim pokretima.

Paralelno je irsko-istarski umjetnik Paul O'Grady izveo nekoliko tradicionalnih irskih pjesama, te potom održao radionicu irskog plesa na otvorenom, uz zdušnu suradnju većeg broja brodskih djevojaka (i jednoga mlađeg muškarca), da bi svoj nastup zaključio s još dvije pjesme iz repertoara irskog folklora. Njegov nastup i interakcija koju je uspostavio s mladima zaslužuju svako poštovanje i veliku pohvalu.

Posebno bih u političko-kulturnom smislu naglasio interkulturalnu dimenziju događaja u cjelini: izbjegnuta su, i to bez ostatka, dva iskušenja: kako eurocentrizam (koji se toliko često povezuje s pomodnom eurofilijom) tako i nivelacijska globalizacija. Naime, ni Paul ni Wang nisu prilagođavali svoje izvedbe nekakvim  komercijalizaciji podobnim standardima potrošačke kulture, već su nasljeđe kultura iz kojih dolaze prezentirali u izvornom  obliku.  Stoga bih brodski performans ocijenio kao doprinos globalizaciji razlika, razmjeni bez utapanja u jednoličnost (posve u skladu s konceptom glokalne svijesti). Dakako, proklamiran cilj performansa, borba protiv ksenofobije, time je u potpunosti ispunjen.

Ukratko: performans smatram punim pogotkom, a organizatoricama iskazujem svoje iskrene čestitke, kao i zahvalnost na prigodi koju sam dobio da uživam u autentičnom jedinstvu bitka i bića.

 

Lino Veljak    

Views: 52

Comment

You need to be a member of glocal-art to add comments!

Join glocal-art

© 2024   Created by Vesna Srnic.   Powered by

Report an Issue  |  Terms of Service