glocal-art

Nevladina organizacija "Kultura, mediji i edukacija" - ARTHEA

Glokalni performance: Slika Svijeta i performativnost glokalne svijesti

Elaborirajući na apstraktan i neosoban način, polazimo od stajališta da je performativnost projekta „Slika Svijeta i performativnost glokalne svijesti“ refleksivna i kritički meditativna umjetnička akcija, koja ne preferira „sliku“ po sebi, niti je odbacuje, bar ne na način na koji o njoj govori W. J. T. Mitchell u svojoj knjizi „What do Pictures want?“ (93.-96. str).

Naime, Mitchell smatra da su slike „žive“ jer mi, navodno, unosimo život u njih ili pak da taj život u slikama možemo ikonoklastički uništiti... No, mi stojimo na stajalištu da uslijed refleksije performativnog umjetničkog djela nema primitivne fantazije (tipa „idol, fetiš, totem“) koja bi uključivala ili isključivala sliku, nego se antropološki uspostavlja ontološki fenomen tu-bitka i umjetničke transpersonalne egzistencijalne aktualizacije.

Mitchell navodi da je posebno „totem“ kolektivna reprezentacija, a totemski rituali da su „the crazy guilt of social differentations“ (99. str),  koji se antropološki pozicioniraju između „prirodnog“ i „kulturnog“ (101. str). Potkrepljujući napis Durkheimovim navodima, smatra i da su „slike totema sretnije od totema samog“ (101. str), da je totemizam primjer rađanja slike, gdje je slika „Bog“...

Mi smatramo da se performativnošću umjetničkog događanja može izbjeći „slika“ kao fantazijska neman, kao politička obojenost i  koliko god je Mitchell fasciniran monumentalnošću slike, gigantizmom tehnologije ili tim kako kaže „dinosaurusom“ -  totemom, životinjom modernosti, mi „sliku“ ili njen izostanak vidimo kao kontemplaciju u prostoru i vremenu.

Shodno svom, očito, neizostavnom fantazijskom razmišljanju, Mitchell se pita: „Do we create images or do they create us?“ (105. str) On tu postavljenu neminovnost potkrepljuje objašnjenjem totemizma: „Totemism allows the image to assume a social, conversational, and dialectical relationship with the beholder, the way a doll or a stuffed animal does with children“ (106. str) Samim tim primjerom Mitchell progovara o opasnoj infantilnosti svoje teze!

Projektom „Slika Svijeta i performativnost glokalne svijesti“ postavljamo „Sliku Svijeta“ u prostorno vremensku ispražnjenost zone „bez slike“, bez infantilne fantazije i bez želje, držeći tek okomicu „srednjeg egzistencijalnog puta“ (Media-Via).

 (In English language: http://media-via.net/2015/04/12/performance-world-image-and-perform... )

Dr. sc. Vesna Srnić

Views: 102

Comment

You need to be a member of glocal-art to add comments!

Join glocal-art

© 2025   Created by Vesna Srnic.   Powered by

Report an Issue  |  Terms of Service